Plastik Enjeksiyon Nedir?

Plastik Enjeksiyon

plastik_enjeksiyon
Plastik Enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalat yöntemidir. Plastik enjeksiyon preslerinde, ürünün basılacağı hammadde seçilir. Hammaddeye istenen renk homojen olarak karıştırılır. Değişik hava şartlarından ve plastik depolarından gaz ve rutubet alan plastik hammadde kurutma fırınlarında veya enjeksiyonun kurutma deposunda ön ısıtma yapılarak kurutulur. Gaz ve rutubetten arındırılmış ham madde daha kusursuz ve seri basılır.


Aşamalar
 

Kapama
Plastik enjeksiyon makinelerine kalıp emniyetli bağlandıktan sonra kalıp ürün sayı ve gramajına uygun olarak malzeme ayarı yapılır. Ayarlanan hammaddenin kalıp içerisine soğumadan uygun basınç ve hızda gitmesi sağlanır.


Enjeksiyon
Enjeksiyon aşaması esnasında, granül halindeki plastik malzeme enjeksiyon ünitesi üzerindeki hazneye dökülür. Oradan rezistanslı ısıtıcılar ile ısıtılan silindir içine, elektrik motoru ile kumanda edilen bir vida vasıtası ile alınır. Vida sıkıştırma işlemi yaparak sıcaklık ve basınç altında eriyik hale gelen plastik malzemeyi silindirin sonuna kadar ilerletir. Vidanın önüne kalıbı doldurmak için yeterince malzeme alındığında enjeksiyon işlemi başlar. Plastik enjeksiyon preslerinde üretilen parça eksik, homojen sıklıkta veya eşit renkte olmayabilir.Kalıp deneme aşamasında bu tür sorunlar giderilip seri basma aşamasına getirilir. Kalıp yapımcıları (kalıpçı) kusursuz bir kalıp imalatı gerçekleştirmelidir.Seri çalışmayan hiçbir kalıp üretime elverişli değildir.


Ütüleme
Parçanın istenen ölçülerde olması ve görünümünde çeşitli hatalar (çöküntü, yamulma, eğilme, vs.) olmaması için bu işlem uygulanır. Plastik enjeksiyon preslerinde, ürünün basılacağı hammadde seçilir. Hammaddeye istenen renk homojen olarak karıştırılır. Değişik hava şartlarından ve plastik depolarından gaz ve rutubet alan plastik hammadde kurutma fırınlarında veya enjeksiyonun kurutma deposunda ön ısıtma yapılarak kurutulur. Gaz ve rutubetten arındırılmış ham madde daha kusursuz ve seri basılır.


Soğutma
Enjekte edilen eriyik hammaddenin, kalıbın içinde sertleşmesine neden olur. Kalıp içinde sertleşen plastik aksesuar kalıptan çıkarılarak endüstrinin hemen her alanında kullanılabilir. Plastik enjeksiyon makinelerine kalıp emniyetli bağlandıktan sonra, kalıbın soğutma bağlantıları yapılmalıdır. Soğutma sıvısı uygun basınçta olmalıdır. Soğutma sıvısı kalıp sıcaklığını koruyabilmelidir. Soğutma sıvısının sızdırmazlığına özen gösterilmelidir.


Kalıp açma
Kapama ünitesi kalıbın iki tarafı ayrılacak şekilde açılır.


Çıkarma
Plastik enjeksiyon makinelerine kalıp emniyetli bağlandıktan sonra, ürünün kalıp içinden seri olarak çıkartılması için mekanik, hidrolik, pnömatik ve yaylı destekli itici sistemler kullanılır. Kalıp tasarımcısı, ürüne uygun itici sistemi ya da sistemleri seçer. Baskı anında bunlar kusursuz çalışmalıdır. Aksi halde ürün, kalıp içerisinden seri çıkmayacağı için kalıp verimli çalışmaz. Enjeksiyon kalıplarında çıkarıcı sistemler çok önemlidir.

Hakkımızda

Türkiye plastik sektörünün önemli kuruluşlarından biri olan Bilmak Plastik kurulduğu 1999 yılından beri yüksek kalite ve estetik kalitede ürün imal etme, modern ürünler güvenlik ve konforunu yapı ve endüstriyel ortamda tüm piyasaya taşıma kapasitesini dünya... Devamı..

İletişim

Adres:Kazım Karabekir Mah. 6909/1 Sokak No:10/1 Pancar Torbalı/İZMİR
Telefon : 0232 257 66 34
Fax : 0232 257 66 34
Barış Berkiten : 0532 663 48 29